Tarnów. Pod szczęśliwą gwiazdą. Ekspozycja stała.

I miejsce w konkursie na scenariusz i projekt aranżacji wnętrz w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

Ekspozycja zaprojektowna została z pokorą wobec renesansowej architektury kamienicy, która służyła niegdyś jako miejski ratusz. Odsłaniając sklepienia, mury, detale, a przede wszystkim – piękny i znaczący relief przedstawiający orła nad wejściem do Sali, która właśnie ze względu na niego nosi nazwę „Sali pod Orłem”, pochylamy się nad historią i tradycją Tarnowa, pokazując, że miasto to jest palimpsestem, a jego historia nie jest zamkniętą kartą. 

Myśl przewodnia wystawy ”Miasto pod szczęśliwą gwiazdą” osnuta jest wobec refleksji nad Tarnowem, który bywa nazywany miastem na szlaku, lecz z wielu punktów widzenia, które pragniemy ukazać, jest celem samym w sobie, stanowi centrum, początek i centrum. Wystawa, ma przywrócić Tarnowianom poczucie dumy, płynące z faktu, że właśnie pod tą szczęśliwą gwiazdą przyszło im zamieszkać, zaś przyjezdnym pokazać, co dla historii i kultury regionu oznacza miasto księżyca i gwiazdy.   

Po raz pierwszy w tak zdecydowany sposób autorzy wystawy otworzyli się na potrzeby najmłodszych zwiedzających. Narracja główna prowadzi przez kolejne sale nie tylko dorosłych, ale i podążające z nimi dzieci. Jest to możliwe, dzięki postaci niezwykłego narratora – popularnego kataryniarza z tarnowskiego Burka, który niejedno widział i niejedno wie. Jeśli zakręci swą katarynką, melodia dziejów będzie słyszalna dla każdego. 

Przestrzeń ekspozycyjna podzielona została na pięć części, z których pierwsza (główna i nadrzędna wobec innych) opowiada linearnie dzieje i pradzieje miasta, pozostałe zaś cztery rozwiną podjęte w głównej wystawie wątki. Wystawy tematyczne dotyczące architektury, życia codziennego, postaci Wielkich Tarnowian, a także wiary będą uzupełnieniem narracji podjętej w wystawie głównej.

Estetyka wystawy to wysmakowany, lecz minimalistyczny koncept, zmierzający do tego, by powiedzieć wiele, przy użyciu prostych brył, kształtów, kolorów, materii, a także światła. Emocje budowane są prosta symboliką, a część treści ukryta jest w mapach myśli, obrazach, artefaktach. Wystawa nie zasłania Tarnowa – ona go odsłania.

Rodzaj projektu

Koncepcja plastyczno-przestrzenna wystawy stałej 

Klient

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Powierzchnia

540 m2

ta1ta1
ta2ta2
ta3ta3
DrukowanieDrukowanie
DrukowanieDrukowanie
DrukowanieDrukowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obserwuj nas w social mediach.

fb pinterest

© 2014 Koza Nostra Studio